W zakładce „Publikacje” pojawił się ciekawy artykuł Hanny Kamińskiej, naszej koleżanki z Koła, zatytułowany Wenus z Milo. Niżej zamieszczamy fragment tekstu:
Grecja wspaniałość sama w sobie. Już od czasów starożytnych niewiele rzeczy mogło jej dorównać pod wieloma względami: państwowymi czy kulturowymi. Państwo położone w południowo-wschodniej Europie z dostępem do Morza Śródziemnego; obejmuje Wyspy Jońskie oraz Półwysep Bałkański (od południowej strony), Kretę i archipelagi wysp Sporady Południowe, Sporady Północne i Cyklady (na Morzu Egejskim). Bogactwo znajdujących się tu zabytków, świadczy o długiej historii kraju, a także za działaniem ludzkości rozwijającej i kształtującej cywilizację.
To właśnie w kulturze greckiej zapoczątkowany została nowy prąd w sztuce jakim stała się rzeźba a wraz z nią kreowanie wizerunków greckich bogów. W taki też sposób zaczęto tworzyć pierwsze wizerunki najpiękniejszej ze wszystkich bogiń np. Afrodyty. Następnie kultura rzymska, która zaczęła panować w basenie Morza Śródziemnego zaadaptowała boginię piękności (Afrodytę) do swojego kanonu bóstw, nadając jej imię Wenus lub Wenera.
Wenus utożsamiana w mitologii jako miłość, piękno, pożądanie i płodność. Wenus (Venus) bóstwo latyńskie jakie związane zostało z kulturą rzymską, w którym uchodziła na bóstwo sprawujące opiekę nad ogrodami, kwiatami oraz utożsamiana była z wiosną. Główny kult świątynny na cześć bogini, znajdował się w Ardei, w mieście istniejącym dłużej niż Rzym.
Serdecznie zachęcamy do przeczytania całości tutaj: Hanna Kamińska, Wenus z Milo.
Pozdrawiamy!
Zespół KNDB