Spotkanie KNDB w parafii św. Józefa w Siedlcach – relacja

Do tej pory naszym wyjazdem do Siedlec dzieliliśmy się jedynie z tymi, którzy bywają na naszym profilu na facebooku. Dzisiaj, choć z małymi opóźnieniami, prezentujemy pełną relację z wyjazdu i przeprowadzonych przez KNDB warsztatów dla uczestników spotkania biblijnego w ramach Papieskiego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Serdecznie zachęcamy do lektury!

 

 Spotkanie KNDB w parafii św. Józefa w Siedlcach

Dnia 20 lutego 2016 r. w godzinach południowych Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki wyruszyło samochodem z Warszawskiej Pragi do parafii św. Józefa w Siedlcach. W wyprawie uczestniczyli: opiekun naukowy Koła – p. prof. UKSW dr hab. Anna Kuśmirek oraz jego członkowie  – Jolanta Czarzasta, Anna Jagusiak, Andrzej Kosiński, Mateusz Krawczyk i Ewa Skóra.

Celem wyjazdu było przede wszystkim spotkanie z uczestnikami Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej, na którym p. prof. Anna Kuśmirek wygłosiła wykład, dotyczący Ewangelii według św. Jana. Wspólna podróż była także okazją to omówienia istotnych dla Koła spraw. Na miejscu przywitał i ugościł nas ks. Piotr Mazurek – wieloletni członek Koła Naukowego Doktorantów Biblistyki, który we wrześniu 2015 r. został mianowany moderatorem Diecezjalnego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Posileni obiadem i wypoczęci po podróży przystąpiliśmy najpierw do omówienia kwestii, związanych m.in. z majowym wyjazdem Koła do Berlina i planowanymi publikacjami. W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznać proboszcza tamtejszej parafii ks. Sławomira Olopiaka, który z uśmiechem towarzyszył Nam przy wspólnym stole. Do Naszego grona wkrótce dołączył także ks. Tomasz Borkowski, który z uwagi na wizytę kolędową w Mińsku Mazowieckim nie mógł być obecny od samego początku obrad.

Po omówieniu spraw organizacyjnych Koła, przystąpiliśmy do ostatnich przygotowań i refleksji nad wybranymi fragmentami z Ewangelii według św. Jana, bowiem po Mszy św. o godz. 18.00, czekało nas spotkanie z parafianami i osobami przybyłymi z pobliskich miejscowości na spotkanie w ramach Dzieła Biblijnego. Tematem przewodnim warsztatów w grupach, które poprowadzili członkowie Koła zaraz po wykładzie p. prof. Kuśmirek, były spotkania Jezusa w Czwartej Ewangelii z takimi osobami jak: Nikodem, Łazarz, Samarytanka, chromy czy niewidomy od urodzenia. Uczestnicy Dzieła Biblijnego przyjęli nas bardzo ciepło i entuzjastycznie – o ich zaangażowaniu, ciekawości wiedzy biblijnej i życzliwości mogliśmy się przekonać zarówno w trakcie wykładu, jak i podczas kilkunastominutowych spotkań w grupach. Pod koniec spotkania każdy z nas, jako koordynator poszczególnych grup, streścił wszystkim zgromadzonym osobom treści i wnioski, jakie zostały wyciągnięte podczas warsztatów i dzielenia w grupach. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. Piotra i pożegnaniu uczestników spotkania nieco zmęczeni, ale pełni uśmiechu wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych do Warszawy.

 

autor: Anna Jagusiak

zachęcamy jednocześnie do obejrzenia zdjęć z wyjazdu i warsztatów na naszym profilu na facebooku:

https://www.facebook.com/kndb.uksw/