Śladami judaików – wizyta w Pradze czeskiej

Kategoria: Wyjazd naukowo-badawczy 0

Staramy się  przynajmniej raz w roku zorganizować objazd naukowy koła związany w Biblią, krajami biblijnymi albo kulturą żydowską.

W tym roku zawitaliśmy do Pragi czeskiej, gdzie głównym punktem programu była właśnie dzielnica żydowska zwana Josefov, od której rozpoczęliśmy zwiedzanie. Dość ciekawa jest historia rozwoju tej dzielnicy.

Wyjazd odbył się w dniach 12-15 listopada 2010 r. i wzięło w nim udział 7 osób. Oczywiście jak zwykle każdy z nas wziął na siebie odpowiedzialność za przygotowanie zwiedzania poszczególnych punktów programu.

Po Josefovie oprowadzały Ania Kot i Basia Krukiel. Zwiedziliśmy m.in.: Synagogę Maisela, Hiszpańską Pinkasa, Klausen, Staro-Nową, Stary Cmentarz Żydowski. Dość ciekawym punktem okazał się stary cmentarz żydowski. Podczas jego zwiedzania przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane z żydowskim obrządkiem pogrzebowym, takiej jak stawianie nagrobków w nogach nie zmarłego, zostawianie kamyków na grobach oraz przebieg ceremonii pogrzebowej. Poznawaliśmy też symbolikę przedstawień umieszczanych na grobach, wśród których można było zaobserwować: ręce złożone do błogosławieństwa, kielich, lwa oraz np. rybę. [singlepic=191,320,240,,right]

Poza cmentarzem oraz ratuszem, będącym siedzibą władz gminy, zwiedziliśmy kilka synagog w tym jedną czynną.

Jedną z ciekawszych synagog była „Synagoga Hiszpańska” urządzona w bogato zdobionym kolorowym stylu. Poza samym wystrojem warto wspomnieć o niezwykłym elemencie wyposażenia, jakim są organy. Synagoga ta sąsiaduje przez ulicę z katolickim kościołem Św. Ducha.

Oczywiście nie pominęliśmy też punktów ważnych dla katolików w Pradze, stąd też podczas zwiedzania Hradczan, najwięcej czasu poświęciliśmy imponującej katedrze św. Wita, po której oprowadzał Tomek Twardziłowski. Wprowadził ona nas w ciekawą historię powstawania tego kościoła, oraz omówił ciekawe rozwiązania w nim zastosowane a także przybliżył niektóre eksponaty oraz znaczące wydarzenia, które miały w nim miejsce. Poza katedrą mieliśmy możliwość wizytowania wspaniałego Zamku Królewskiego.

Na starym mieście szczególnym zainteresowaniem obdarzyliśmy kościół NMP oraz św. Mikołaja, i oczywiście sławny most Karola. Natomiast na nowym mieście kościoły św. Wojciecha i Wacława, znajdującą się w pobliżu cerkiew Cyryla i Metodego (pod przewodnictwem Tomka Herbicha) oraz św. Jana Nepomucena na Skałce.

Był też oczywiście czas na poznawanie kultury tego narodu oraz kosztowanie specjałów kuchni czeskiej.

Wyjazd okazał się bardzo udany zarówno pod względem naukowym jak i krajoznawczym.