By Copy of Lysippus - Jastrow (2006), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1359807

Grób Arystotelesa odkryty?

Kategoria: News 0

Greccy archeologowie twierdzą, iż odkryli grób Arystotelesa, starożytnego filozofa. Urodził się on ok. 384 r. przed Chr. w Stagirze (w starożytności grecka kolonia u wybrzeży Tracji). Właśnie w tym mieście, podczas prac wykopaliskowych, naukowcy natrafili na grobowiec, który zidentyfikowali jako miejsce pochówku Stagiryty.
Takie utożsamienie umożliwia, zdaniem badaczy, położenie grobowca oraz jego architektura. Choć, jak przyznaje sam kierownik wykopalisk, Kostas Sismanidis: „brak twardych dowodów” na tak postawioną tezę.
Twórczość Arystotelesa nie miała wielkiego wpływy na literaturę biblijną, w odróżnieniu od filozofii stoickiej. Pewne jej elementy są jednak możliwe do dostrzeżenia. Choćby werset Rz 2,14: „Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem”, który łudząco przypomina zdanie z Polityki Arystotelesa: „dla ludzi owego pokroju nie ma prawa, bo oni sami dla siebie są prawem” (Polityka, ks. III, rozdz. 8, § 2).
Zdjęcia grobowca: http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2252145/vrethike-o-tafos-tou-aristoteli
Żródło: http://www.theguardian.com/world/2016/may/26/aristotle-burial-place-stagira-macedonia-greece

 

 

 

Autor: kl. Mateusz Nycz