11 grudnia 2014 r. Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki zorganizowało wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich (Muzeum POLIN) z siedzibą w Warszawie. Pionem logistycznym kierowała inicjatorka projektu prof. Anna Kuśmirek, Opiekun Naukowy Koła. Do członków KNDB oraz studenci IV roku turystyki krajów biblijnych dołączyli też wykładowcy UKSW.
Wizyta w muzeum była dofinansowana ze środków KNDB, które przeznaczono na opłatę za oprowadzanie z przewodnikiem w języku polskim. Na uczestnikach spoczywało jedynie uregulowanie należności za bilet grupowy.
Zwiedzanie rozpoczęło się o godz. 14. i trwała dwie godziny. Uczestnicy odbyli podróż z przewodnikiem przez ponad tysiącletnią historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców.
Wystawa stała przedstawia ogólną orientację na temat tradycji i kultury Żydów oraz relacje polsko-żydowskie. Została podzielona jest na kilka części. Pierwszy etap to spotkanie z pierwszymi Żydami, którzy dotarli na tereny Polski w X wieku. Byli nimi żydowscy kupcy. Następna część wprowadza w złoty okres żydowskiego osadnictwa. Najbardziej okazałym elementem tej części ekspozycji jest rekonstrukcja sklepienia synagogi w kresowym miasteczku. Dalej zostały zaprezentowane: przemysłowa Łódź, międzywojenna uliczka, getto warszawskie, shoah, czasy współczesne.
Dodatkową atrakcję stanowi architektura Muzeum POLIN. Projekt powierzono fińskiemu architektowi, Rainerowi Mahlamäki.
Fot. © ks. Tomasz Borkowski 2014