6 czerwca 2015 roku Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki zorganizowało wyjazd naukowo-badawczy do Płocka.
W prawie pełnym składzie, osiem osób wraz opiekunem naukowym, prof. UKSW dr hab. Anną Kuśmirek, wyruszyliśmy samochodami z Warszawskich Bielan.
Piękna, niemalże wakacyjna aura już od samego początku wyjazdu sprzyjała dobrym nastrojom. Po dotarciu na miejsce, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy aleją widokową ciągnącą się wzdłuż wzgórza Tumskiego, skąd mogliśmy podziwiać skąpaną w słońcu Wisłę i znajdujące się za nią Radziwie. Już z oddali dało się słyszeć Mszę Świętą z Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia odbywały się bowiem święcenia prezbiteratu.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Diecezjalnego, umiejscowionego w dwóch budynkach, w pobliżu majestatycznej Katedry. Pierwsza część muzeum, znajdująca się w odrestaurowanym opactwie pobenedyktyńskim, zachwyciła nas mnogością dzieł sztuki. Wśród eksponatów znajdowały się m.in.: rzeźby i obrazy przedstawiające sceny z życia Jezusa Chrystusa, misternie wykonane i bogato zdobione naczynia liturgiczne/paramenta, insygnia królewskie oraz szaty liturgiczne. Celem naszego wyjazdu był jednak przechowywany w górnej części muzeum rękopis Biblii Płockiej z XII w, który z uwagi na bogate iluminacje oraz miniatury jest zaliczany do najcenniejszych rękopisów średniowiecznych. Tuż obok wyeksponowano faksymile pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga, wydrukowanego w Moguncji w XV w.
W starym budynku muzeum diecezjalnego mieliśmy okazję zobaczyć: zabytkowe meble, obrazy, rzeźby, krucyfiksy, i manuskrypty. Te ostatnie pochodziły głównie z XV w.
Następnie udaliśmy się do Katedry Płockiej, której wnętrze spowite smugą światła słonecznego, przyciągało obfitością zdobień i mnogością barwnych fresków. W katedrze mogliśmy obejrzeć m.in.: polichromię z ważniejszymi scenami z życia Jezusa Chrystusa, XII-wieczne drzwi katedry, wykonane z brązu, kaplicę św. Zygmunta – patrona Płocka oraz kaplicę książęcą pod którą spoczywają szczątki władców Polski – Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego oraz piętnastu książąt mazowieckich.
Ze Wzgórza Tumskiego ruszyliśmy ulicami Płocka w kierunku nowopowstałego Muzeum Żydów Mazowieckich. Podziwialiśmy przy tym miejską zabudowę i cieszyliśmy piękną pogodą. Niewątpliwym atutem odrestaurowanej synagogi, goszczącej muzeum, były animacje ścienne i audio przewodniki, które przybliżyły Nam żydowską historię osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich od samych początków do okresu odrodzenia się kultury żydowskiej w Polsce za czasów współczesnych. Ponadto wizyta w tym muzeum przybliżyła nam bogactwo kultury żydowskiej.
Po zakończeniu ekspedycji przyszedł czas na omówienie spraw organizacyjnych Koła takich jak: planowane projekty i konferencje w nadchodzącym roku akademickim 2015/2016 oraz tematyka kolejnego biuletynu KNDB. Kluczowym punktem Walnego Zebrania był wybór nowego Zarządu w składzie: przewodnicząca – Anna Jagusiak, sekretarz – Katarzyna Kozera i skarbnik – Mateusz Krawczyk.
Wypoczęci i posileni postanowiliśmy przejść się jeszcze po płockim molo, by tuż przed wyjazdem po raz ostatni, móc podziwiać okolice tego urokliwego miasta.
Autorką relacji jest Anna Jagusiak