źródło: https://www.breakingisraelnews.com/83351/surprise-discovery-israeli-archaeologists-uncover-12th-dead-sea-scrolls-cave/#Wt6gQPm3RKQIH4Fj.97

Odkryto dwunastą jaskinię qumrańską!

Kategoria: News 0

 

Do początku lutego 2017 r. było ich jedenaście. Dzisiaj, jak twierdzi dr Oren Gutfeld, nie mamy już wątpliwości, że odkryto kolejną Qumrańską jaskinię — dwunastą.

Odkrycia dokonano dosłownie kilka dni temu w ramach projektu “Operation Scroll”, prowadzonego przez Israel Antiquities Authority. Program ten ma na celu ułatwienie zarówno wykopalisk w jaskiniach Pustyni Judzkiej, jak i zrozumienia tych odkryć.

Informacja, choć wydawać by się mogło przełomowa, do końca przełomową nie jest. Wszystko dlatego, że dwunastą jaskinię odkrył już ktoś wcześniej — w latach 50. XX w., jak się przypuszcza na podstawie fragmentu znalezionego kilofu. Znalazł i złupił, zabierając wszystkie pergaminy i papirusy, o których obecności świadczą potłuczone słoje – podobne do tych, które odkryto w innych qumrańskich jaskiniach.źródło: https://www.breakingisraelnews.com/83351/surprise-discovery-israeli-archaeologists-uncover-12th-dead-sea-scrolls-cave/#Wt6gQPm3RKQIH4Fj.97

Jedynymi znaleziskami są (poza potłuczonymi słojami) zrolowany fragment papirusu, przygotowany do zapisania tekstu, skórzany rzemyk do wiązania zwojów tekstu, kawałek materiału, którym zabezpieczano papirusy w słojach, itp. Nie znaleziono natomiast tekstów, które dla badaczy Pisma Świętego byłyby najcenniejsze.

I choć oficjalne odkrycie jaskini, jako że odkrycie nieoficjalne lub inaczej nielegalne miało miejsce w latach 50., pozostawia duży niedosyt, jest mimo wszystko ważną informacją. W końcu ukradzione teksty gdzieś są, ktoś potłukł słoje i zabrał pergaminy i papirusy. Z pewnością nie była to osoba zupełnie przypadkowa i zdaje sobie sprawę z tego, jak cenne jest jej odkrycie. Jest duża szansa na to, że zaginione teksty zostaną prędzej czy później odkryte w którymś z palestyńskich antykwariatów.
Odkrycie może być również świadectwem tego, że są jeszcze na Pustyni Judzkiej jaskinie, które nie zostały odkryte, a co za tym idzie – teksty, teksty zaś mogą stanowić dla biblisty pomoc w tłumaczeniu i próbie zrozumienia tekstu Pisma Świętego. Warto więc szukać dalej!

 

 

 

Źródła: https://academic.logos.com/new-dead-sea-scroll-cave-discovered-after-60-years/

https://www.breakingisraelnews.com/83351/surprise-discovery-israeli-archaeologists-uncover-12th-dead-sea-scrolls-cave/#H1M44Zl7tSDwso8Z.97

 

Autor: Mateusz Krawczyk