10 przykazań sprzedane!

Kategoria: News 0

Najstarsza, kamienna tablica, na której widnieje 10 przykazań została kupiona przez osobę prywatną za $ 850000 (to ponad 3 mln złotych)!
Na kamieniu znajduje się dziewięć z dziesięciu przykazań, które znajdziemy w Księdze Wyjścia (Wj 20, 1-17). Wyryty tekst pomija przykazanie mówiące o niewzywaniu imienia Bożego na próżno (Wj 20,7). Na to miejsce dodano polecenie zbierania datków na budowę świątyni na górze Garizim. Prawdopodobnie to „nowe” przykazanie nie jest znane wielu Żydom i chrześcijanom, ponieważ odzwierciedla szczególne przekonania religijne Samarytan. Przypuszcza się, że ta tablica ozdabiała samarytańską synagogę.

Licytacja kamienia rozpoczęła się od kwoty $ 250 000. Nabywca nie pozwolił na ujawnienie swojej tożsamości, jednak jest pewne, że tablica będzie ciągle wystawiona na widok publiczny.

W 2005 roku tablica weszła w skład kolekcji Living Torah Museum w Nowym Jorku.  Według założyciela muzeum, Rabin Szaul Deutscha, tabletka została po raz pierwszy odkryta w Jawne (niedaleko Tel Awiwu) podczas budowy linii kolejowej łączącej Palestynę z​ Egiptem w 1913 roku.

 

Źródło: http://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-artifacts/artifacts-and-the-bible/sold-10-commandments-stone/.

 

 

Autor: Daria Winiarczyk.